MIASTO - MURCIA


Murcia - Katedra
Murcia - Katedra

 

Murcja, to dziewiąta pod względem powierzchni oraz 10 pod względem liczby mieszkańców wspólnota autonomiczna Hiszpanii.Murcja liczy około 443 tys. mieszkańców i jest pełna życia i atrakcji.Uroku dodają jej cenne zabytki, klimatyczne zakątki i otwarci mieszkańcy. W samym sercu Murcji, na fundamentach dawnego meczetu, wzniesiono okazałą katedrę Santa María. Budowano ją aż cztery wieki (XIV– XVII). Każdy poziom wysokiej wieży prezentuje inny styl – od gotyku i renesansu przez barok po neoklasycyzm. Dobrym sposobem na poznawanie miasta jest spacer w poszukiwaniu baru serwującego tapas, czyli różnorodne przekąski, np. jamon serrano, hiszpańską odmianę szynki parmeńskiej, owoce morza.

Odpowiednie miejsce na posiłek znajdziemy np. w pobliżu Plaza de las Flores. Do korzystania z życia zapraszają też kluby nocne i dyskoteki oraz ulice handlowe Trapería (włókiennicza), Platería (jubilerska) i Jabonerías (mydlarska).

 

  

Region Murcji to nadmorska wspólnota autonomiczna, której najważniejszymi miastami są stolica Murcja, Kartagena i Lorca. Większość regionu pokryta jest wzniesieniami wchodzącymi w skład Sierra Nevada. Był to pierwszy region na Półwyspie Iberyjskim zajęty przez Kartagińczyków. Później znajdował się pod panowaniem rzymskim, mauretańskim i chrześcijanskim.

 

source: https://www.youtube.com/watch?v=15srYhbRbZc 

 

O Murcji mówi się, że jest regionem, w którym mieszka słońce. Przyjemna ciepła aura przez cały rok rozpieszcza zarówno amatorów biernego, jak i czynnego wypoczynku. Turyści uprawiający sporty wodne, miłośnicy barów z tapas i drinkami oraz osoby lubiące długie spacery odnajdą tu raj na ziemi.

La Mangę i Mar Menor upodobali sobie miłośnicy sportów wodnych związanych z wiatrem. Łagodne podmuchy sprzyjają tym, którzy uczą się żeglować i surfować. Najwięcej, bo ok. 30, ośrodków i szkół sportów wodnych znajduje się w okolicy mariny Mar Menor – Cabo de Palos (www.enmarmenor.net). Doskonałą ofertę dla miłośników nurkowania mają ośrodki wypoczynkowe Kartagena, Águilas i Mazarrón. Amatorzy tego sportu mogą realizować swą pasję na niezwykle pięknych i spektakularnych odcinkach dna morskiego. Jednym z najchętniej eksplorowanych miejsc jest rezerwat przyrody Cabo de Palos i wysp Hormigas. Nurkowie podziwiają tu bujne podwodne życie oraz wraki zatopionych statków. Jednak prawdziwym hitem jest Park Narodowy Calblanque, w którym morze oblewa wyniosłe wydmy oraz rozległe, złote plaże. Wapienne klify górują nad malowniczymi jaskiniami i zatoczkami. Kolejny cud natury znajduje się w Bolnuevo, w okolicach miasta Mazarrón. Są nim wyrzeźbione przez wiatr fantazyjne formacje skalne przypominające surrealistyczne miasto.

Po dniu pełnym wrażeń warto się wybrać do parku krajobrazowego Las Salinas y Arenales de San Pedro del Pinatar, gdzie ze specjalnie wyznaczonych punktów widokowych można oglądać spektakularne zachody słońca oraz tysiące flamingów, czapli i innych objętych ochroną ptaków udających się na wieczorny wypoczynek. Niedaleko stąd, na plażach Lo Pagán, znajdują się błota o cennych właściwościach terapeutycznych. Nie brak chętnych do korzystania z tej naturalnej kuracji upiększającej.

 

zródło: magazynswiat.pl 

y>